„Hrajeme si s roboty“ aneb SMART technologie zaútočila na Gymnázium Jeseník

„Hrajeme si s roboty“ aneb SMART technologie zaútočila na Gymnázium Jeseník

20.12.2018
20. 12. 2018 a 29. 1. 2019 na Gymnázium Jeseník zaútočila skupinka „OZOBOTŮ“.

Nejedná se o žádné „Ozácké boty“, jsou to takoví malí, chytří roboti, kteří se ti vlezou i do ruky. Nenech se odradit jejich velikostí. Mají v sobě zabudované senzory, které dokážou rozlišit různě barevné čáry na povrchu, blikat všemi barvami a zvládnou vykonat až 500 příkazů. Týmy žáků ze 7 základních škol (ZŠ Jeseník, Javorník, Česká Ves, Zlaté Hory, Mikulovice, Bělá, Lipová a Vápenná) měly za úkol převzít nad ozoboty velení. Pro týmy tak začal boj o čas. Nejdříve se musely naučit jejich speciální „barevný“ jazyk založený na variacích čtyř barev (červené, zelené, modré a černé), kdy každá barevná variace měla pro ozobota jiný význam. Za pomocí pracovních listů pak tým otestoval ovládnutí pohybu a rychlosti robota. V prvním souboji týmy  nad nimi vyhrály. 

Ovšem, pak nastoupil větší kalibr - stavebnice LEGO Mindstorms Education EV3. Vyslaným týmům začal stékat pot, málem začaly ztrácet naději. V tom se ale objevil zkušený velitel a postupně všechny seznámil s možnostmi ovládání jednoduchého (předem připraveného) robota s programovatelnou kostkou EV3. Pomocí inteligentní kostky týmy získaly převahu a robota za pomocí příkazů, jež řídí činnost jeho motorů a senzorů vítězně zpacifikovaly.

Představ si, že ve škole je začali používat jako skvělou pomůcku pro rozvoj informatického myšlení a zlepšení kompetencí v oblasti práce s informacemi a digitálními technologiemi.

Za oddělení školství MěÚ:

Vendula Doleželová – koordinátor MAP rozvoje vzdělávání ORP Jeseník II