Skvělí osmáci na Jesenicku

Skvělí osmáci na Jesenicku

20.11.2019
Jesenicko má díky projektu MAP ORP II kariérového poradce.

positivJE se přimotalo k jednomu projektu určenému pro žáky osmých tříd a my se chceme pochlubit. Pochlubit tím, jak šikovné osmáky Jesenicko má.
Souhrou okolností se nám podařilo dostat k pilotnímu projektu ‘regionálního kariérového poradenství‘, který vymysleli lidé pracující na kvalitnějším vzdělávání na Jesenicku (Místní akční plán rozvoje vzdělávání). K nápadu se přihlásilo 5 základních škol (Česká Ves, Javorník, Jeseník Vápenná a Vidnava). Jejich osm 8. tříd, tedy asi 170 žáků, se stalo součástí celoročního přednáškového cyklu ‘Moje kariéra‘. V něm chceme dětem připravujícím se na budoucí povolání otevřít trošku jiný pohled na život po škole. Během školního roku za nimi přivedeme zajímavé lidi z praxe, úspěšné rodáky, zástupce konkrétních profesí anebo kariérového psychologa. Pokusíme se děckám otevřít mysl tak, aby o svém budoucím povolání přemýšleli i jako o práci snů.
Už prvních pár hodin ukazuje, jak šikovné žáky tu máme a je opravdu radost si s nimi o jejich kariérách povídat. Jasně, že na začátku osmé třídy jsou jejich plány kolem zaměstnání poněkud mlhavé, ale to odpovídá faktu, že na výběr střední školy mají pořád dost času. Důležité je s nimi o tom mluvit a debatovat o tom, jak asi bude vypadat pracovní trh tak za 10 20 let.
Věříme, že prezentace pozitivních příkladů, jež spatřily světlo světa na Jesenicku, povzbudí jejich ambice a touhu dokázat něco v oborech, která je fakt baví, pro něž mají talent či vášeň.
Buďte v klidu, generace současných osmáků Jesenicku přinese rozvoj, to ne že ne.